• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Diz Kireçlenmesine Kök Hücre Tedavisi, Dize Kök Hücre Tedavisi, Kalçaya Kök Hücre Tedavisi, Avasküler Nekroz Kök Hücre Tedavisi, Menisküs Kök Hücre Tedavisi, Diz Kireçlenmesi Tedavisi, Avasküler Nekroz Tedavisi, Menisküs Tedavisi, Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi ile protez gerektirmeden kalça eklemi tedavisi 

Dr. Yüksel Büküşoğlu, kök hücre tedavisi hakkında bilgi verdi.

Geçmişte kullanılan eklem protezlerine alternatif olarak geliştirilen ve kalça kireçlenmesi tedavisi için etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem olan kök hücre tedavisi hakkında Dr. Yüksel Büküşoğlu'ndan bilgiler...

Proteze alternatif

Kalça eklemlerinde oluşan hasarın giderilmesi, kalça kireçlenmesi tedavisi için protez yapılması ciddi bir cerrahi müdahaledir ve özellikle yaşlı hastalarda komplikasyon riski olduğu söylenebilir. Her hasta için protez uygun olmayabilir.Bu nedenlerle ameliyatsız kalça kireçlenmesi tedavisi yöntemleri düşünülmelidir. Son safha yani 4. evreye gelmemiş, artık neredeyse hiç kıkırdak dokusu kalmamış, kalça eklemini oluşturan kemiklerin neredeyse birbirlerine değip kaynamaya başladığı ağır eklem kireçlenmesi dışındaki eklem kireçlenmesi olgularında Kök Hücre Tedavisi uygulanabilmektedir. Kök Hücre SVF tedavisinde hastanın kendi yağ dokusundan elde edilen canlı kök hücrelerin eklem içerisine enjeksiyon yöntemi kullanılır. Yarım gün süren ve hastanın kendi yağ dokusundan ayrıştırılarak kendi kök hücreleri ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Böylelikle kök hücrelerin vücut tarafından reddedilmesi sorunu yaşanmaz. Kök hücre tedavisi bununla birlikte alerji, enfeksiyon ve bulaşıcı hastalık riski de taşımaz. İşlem sonrası hasta aynı gün evine dönmektedir.

Yaşa bağlı olarak eklem sorunları oluşabilir

Eklemlerdeki kıkırdak dokunun hasar görmesi yaşa bağlı olarak gelişen bir durumdur. Kıkırdak dokudaki hasarla birlikte eklem içi sıvıda da azalma meydana gelir. Kıkırdak hasarı, eklem kıkırdağının incelmesi, eklem kenarlarında kemik çıkıntılarının oluşması ve eklem sıvısında azalma kalça kireçlenmesinde sıklıkla görülür. Devamında ise yürüme ve hareketi engelleyecek bir durum oluşur. Özellikle kalça eklemlerinde meydana gelen deformasyon kişinin ayağa kalkmasını bile engelleyecek kadar rahatsızlık verebilir. 

Eklemlerde oluşan hasarlara karşı hasarlı bölgeye protez konulan ve komplikasyon riskleri taşıyan tedavi biçiminin yerini seçilmiş ve fayda görecek olgularda artık kök hücre tedavisi almak üzeredir. Kök hücreler, dokuların temel yapı taşlarını taşıyan ve iyileştirici özelliği olan ana hücrelerdir. Kalçaya Kök Hücre Tedavisi sırasında kök hücrelerin elde edilmesinde göbek çevresindeki cilt altından alınan yağ dokusu kullanılır. Bu bölgede bulunan yağ dokusunun çok zengin ve verimli kök hücreler içerdiği kanıtlanmıştır. Yağ dokusu steril laboratuar ortamı şartlarında ayrıştırılır ve kök hücre bakımından zengin stromal vasküler fraksiyon sıvısı elde edilir.

Elde edilen kişinin kendi milyonlarca canlı kök hücre içeren Kök Hücre SVF sıvısı hiç bekletilmeden ortopedi uzmanı tarafından skopi adı verilen röntgen kamerası eşliğinde hastanın kalça eklemine enjekte edilir. Daha sonra kök hücreler bu bölgede çalışmaya başlayarak dokuları yenilemeye başlar. Yaklaşık ikinci haftanın sonunda kalça ekleminde ortaya çıkan ağrılar hafifler. 2-6 ay arasında ise genelde iyileşmenin tamamlanması beklenir. Gerek duyulursa  ikinci bir uygulama ile bir kere daha kök hücre tedavisinin tekrarı yapılabilir. Dize kök hücre tedavisi ve kalçaya kök hücre  tedavisi ile ağrıları giderip, daha aktif bir yaşam kalitesine ve hareket serbestliğine kavuşabilmek mümkündür.

Kalça kireçlenmesine kök hücre tedavisi ile hastanın yürümeyi ve hareket etmeyi zorlaştıran ağrıları giderip, daha aktif bir yaşam kalitesine ve hareket serbestliğine kavuşabilmek mümkün oalbilmektedir. Kalça protezi yerine kök hücre tedavisi ile hastaların kalça eklemi ve çevre dokulardaki hasarları tedavi edebilmek mümkün olabilmektedir. Kök hücre ile kalça kireçlenmesi tedavisi cerrahi müdahale gerektirmeyen ya da cerrahi müdahale için uygun olmayan vakalarda ameliyatsız kalça tedavisi seçeneği olmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi ile diz kireçlenmesine kök hücre tedavisi, dize kök hücre tedavisi, kalçaya kök hücre tedavisi, avasküler nekroz kök hücre tedavisi, menisküs kök hücre tedavisi yapılıp, diz kireçlenmesi tedavisi, kalça kireçlenmesi tedavisi, menisküs tedavisi, avasküler nekroz tedavisi gerçekleştirilebiliyor.