• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Eklem Kireçlenmesi ve Kıkırdak Aşınmasında KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Eklem kireçlenmesi (tıbbi tabiriyle osteoartrit) diz, kalça gibi eklemlerdeki kıkırdak dokusunun yaş ile birlikte büyük ölçüde yıpranması veya harap olması ayrıca eklemleri kayganlaştıran kıkırdakta aşınma ve eklem içi sıvısının azalmasi sonucu oluşan bir hastalıktır.

Eklemlerin iç yüzünü kaplayan kıkırdak yapı eklem hareketini rahat yapsın diye yumuşak, kaygan bir yüzey oluşturur ve kemikler arası yastık gibi hareket ederek kemiklerin birbirine sürtünmesine engel olur. Eklem sıvısı eklemde şok emici ve kaydırıcı olarak görev yapar ve eklemin doğru şekilde çalışması için çok gereklidir.

Eklemlerde kemik uçlarını kaplayan eklem kıkırdağın yaşlanması ve harabiyeti sonucu  diz ve kalçada ağrı, hareket kısıtlılığı ve tutukluk oluşur. Aşırı ve kötü kullanılan ya da hastalıklı eklemde kıkırdak yapısı zarar görür, eklem sıvısı normal özelliğini yitirir ve eklemde harabiyet oluşur. Genellikle yaşlanmayla birlikte olan eklem kireçlenmesi özellikle 55 yaş üzerindeki kişilerde görülür. En çok diz ve kalça eklemlerinde görülür. Eklem kıkırdağının aşınması, hasarı eğer çok ilerlemişse ameliyat ile eklem protezi gerekebilir.

Diz ve kalça eklemi kıkırdağında oluşan aşınmayı, hasarı gidermek, iyileştirmek, tedavi etmek üzere geliştirilen en son tedavi ise eklem içerisine yağ dokusundan elde edilen, kök hücreden zengin Kök Hücre SVF - Stromal Vasküler Fraksiyon  tedavisidir. Kök Hücre SVF tedavisi çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile rejenatif - yenileştirici - onarıcı hücreler içerir. Kök hücre, en basit anlatımıyla kemik, kıkırdak, kas veya bağ dokusuna gibi özelleşmiş başka hücrelere farklılaşabilen, yenileştirici, onarıcı hücrelerdir. Kendini yenileme yeteneğine sahip olan, bütün doku ve organları oluşturan ana hücre türleridir.

Yetişkinlerdeki hücre ve dokuların yenilenmesi ve onarımı kök hücrelerle sağlanır.Kendi kök hücrelerimizin vücudumuzdaki en zengin olarak bulunduğu yerlerden biri yağ dokusudur (adipoz doku). Cilt altı yağ dokusundan lipoaspirasyon yöntemiyle alınan 100 ml'lik yağ dokusundan ortalama 20 milyon kök hücre elde edilebilir. Cilt altı yağ dokusundan lipoaspirasyon yöntemiyle alınan yağların laboratuarda özel tıbbi işlemlerle ayrıştırılması sonrası elde edilen kök hücrelerden zengin sıvıya SVF - Stromal Vasküler Fraksiyon adı verilir. SVF Tedavisi en basit anlatımıyla kök hücreden zengin yağ dokusu sıvısı transferidir. SVF sıvısı çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile rejenatif – yenileştirici - onarıcı hücreler içerir.

Kişinin kendi vücut yağından elde edilen Kök Hücre SVF sıvısı aynı kişiye injeksiyon yöntemi ile verilerek tedavi yapılmaktadır.Vücutta bir yerde yaralanma olduğu zaman hasarlı dokuda “kemokin” adlı kimyasal maddeler açığa çıkmaktadır. Kök Hücreleri kemokine karşı son derece duyarlıdır. Hasarlı dokudaki kemokini algılayan kök hücreleri hızla hasar yerine gidip, o bölgede onarım ve yenileştirmeyi gerçekleştirir.

Kök Hücre Tedavisi, ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi, kalça kireçlenmesi tedavisi, omuz kireçlenmesi tedavisi yanı sıra, kıkırdak aşınması, hasarı, kas- adale yırtıkları, kapanmayan yaralar ile menisküs, diz bağ, ligament yırtıkları ve spor yaralanmalarının tedavisinde uygulanır. Kişinin göbek çevresi cilt altı yağ dokusundan elde edilen kök hücreler ile yapılan kök hücre ile eklem kireçlenmesi tedavisi yöntemi kolay, güvenli ve etkili olduğu için, ayrıca  ameliyat ya da protez gerektirmeden yapılabildiği için cazip bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Diz kireçlenmesi tedavisi için hastalar genellikle ameliyat olmayı tercih etmemektedir. Diz için Kök Hücre Tedavisi bu nedenle ameliyatsız diz kireçlenmesi tedavisi yapılması amacıyla öne çıkmaktadır. Protez yerine kök hücre tedavisi hastaların tercihi haline gelmiştir. Diz kireçlenmesine kök hücre tedavisi minimal cerrahi müdahale gerektiren, eklemdeki hasarı tedavi edip, hastaların şikayetlerini gideren, eklemlerdeki hareketliliği ve işlevselliği yeniden kazandıran bir tedavi yöntemi olarak öne   çıkmaktadır. Dize kök hücre tedavisi sonrası hastaların ağrı ve hareket kısıtlılığının giderilmesi ile  günlük yaşam aktivitelerini yeniden kazanması mümkün olabilmektedir. 

Kök Hücre SVF (Stromal Vasküler Fraction) üretilebilmesi için hastadan 1 su bardağı (yani 50-200 cc) arasında yağ dokusu alınması gerekir. Bunun için özel kanüller kullanılarak, lokal anestezi altında, steril şartlarda estetik cerrahi uzmanı tarafından karın, bel veya kalçadan lipoaspirasyon yöntemi ile yeteri miktarda cilt altı yağ dokusu (adipoz doku) alınır.

Alınan yağ miktarı vücut yapısına göre oldukça az miktarda olduğundan hastada estetik bir sorun yaratmaz.Alınan bu yağ dokusu laboratuarda belirli tıbbi işlemlerden geçirilerek kök hücrelerden zengin SVF (Stromal Vasküler Fraction) sıvısına ayrıştırılır. İşlem sonunda yaklaşık 10 cc kök hücreden zengin, yoğunlaştırılmış SVF sıvısı sıvı elde edilir. Elde edilen kök hücreden zengin SVF sıvısı tekrar injeksiyon yöntemi ile uzman doktor tarafından kişinin tedavi gerektiren eklem bölgesine uygulanır. SVF Tedavisi sırasında hastanın sadece kendi yağ dokusundan alınan kendi hücreleri kullanıldığı için herhangi bir allerji veya red edilme riski yoktur.

Kişinin kendi yağ dokusundan elden edilen kendi kök hücreleri ile gerçekleştirilen SVF Tedavisi ile ameliyatsız diz tedavisi, kalçaya kök hücre tedavisi, menisküs kök hücre tedavisi, avasküler nekroz kök hücre tedavisi hastalarda kireçlenme, eklem ağrısı, hareket kısıtlılığı, kıkırdak hasarı, menisküs problemlerinde önemli ölçüde iyileşme sağlayıp, ameliyatsız tedavi olanağı sunuyor. Hastanın kendi yağ dokusundan ayrıştırılan kök hücreler ile gerçekleştirilen SVF Tedavisi yaklaşık yarım gün sürüyor. Alerji, enfeksiyon ve bulaşıcı hastalık riski de taşımayan kök hücre tedavisi sonrası hasta aynı gün rahatlıkla yürüyerek evine dönüyor ve günlük hayatına devam ediyor. Ameliyatsız Kök Hücre ile Eklem Tedavisi diz, kalça, omuz kireçlenmelerinde eklem protezlerine alternatif olabilmektedir. 

Kök Hücre SVF Tedavisi ile diz kireçlenmesine kök hücre tedavisi, diz kök hücre tedavisi, kalçaya kök hücre tedavisi, avasküler nekroz kök hücre tedavisi, menisküs kök hücre tedavisi yapılıp, diz kireçlenmesi tedavisi, kalça kireçlenmesi tedavisi, menisküs tedavisi, avasküler nekroz tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.