• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Spor yaralanmaları sportif faaliyetler ve egzersizler sırasında meydana gelen hareket sistemi ile ilgili yaralanmalardır. Genellikle, diz, ayak bileği, omuz bağ- ligament zedelenmeleri, eklem kıkırdak zedelenmeleri, hasarı ve kas-adale-tendon zedelenmeleri şeklindedir. En fazla kas, tendon, eklem kapsülü ve kıkırdak gibi yumuşak dokuların aşırı zorlanma ve fiziksel yük altında kalması ile oluşan yaralanmalardır.

Kişinin kendi cilt altı yağ dokusundan elde edilen kök hücreden zengin Kök Hücre Stromal Vasküler Fraksiyon - SVF sıvı tedavisi ile spor yaralanmaları tedavi edilebilmektedir.

Eklem, kas, tendon, ligament, kıkırdak ve bağ dokusundaki harabiyeti gidermek, iyileştirmek, tedavi etmek üzere geliştirilen en son tedavi ise eklem içerisine yağ dokusundan elde edilen, kök hücreden zengin SVF - Stromal Vasküler Fraksiyon sıvı injeksiyonu tedavisidir. SVF sıvısı çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile rejenatif - yenileştirici - onarıcı hücreler içerir.

Kök hücre, en basit anlatımıyla kemik, kıkırdak, kas veya bağ dokusuna gibi özelleşmiş başka hücrelere farklılaşabilen, yenileştirici, onarıcı hücrelerdir. Kendini yenileme yeteneğine sahip olan, bütün doku ve organları oluşturan ana hücre türleridir. Yetişkinlerdeki hücre ve dokuların yenilenmesi ve onarımı kök hücrelerle sağlanır.

Kendi kök hücrelerimizin vücudumuzdaki en zengin olarak bulunduğu yerlerden biri yağ dokusudur (adipoz doku). Cilt altı yağ dokusundan lipoaspirasyon yöntemiyle alınan 100 ml'lik yağ dokusundan ortalama 20 milyon kök hücre elde edilebilir. Cilt altı yağ dokusundan lipoaspirasyon yöntemiyle alınan yağların laboratuarda özel tıbbi işlemlerle ayrıştırılması sonrası elde edilen kök hücrelerden zengin sıvıya SVF - Stromal Vasküler Fraksiyon adı verilir. KÖK HÜCRE SVF Tedavisi en basit anlatımıyla kök hücreden zengin yağ dokusu sıvısı transferidir. SVF sıvısı çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile rejenatif - yenileştirici - onarıcı hücreler içerir.

Kişinin kendi vücut yağından elde edilen SVF sıvısı aynı kişiye injeksiyon yöntemi ile verilerek tedavi yapılmaktadır.

Vücutta bir yerde yaralanma olduğu zaman hasarlı dokuda “kemokin” adlı kimyasal maddeler açığa çıkmaktadır. Kök Hücreleri kemokine karşı son derece duyarlıdır. Hasarlı dokudaki kemokini algılayan kök hücreleri hızla hasar yerine gidip, o bölgede onarım ve yenileştirmeyi gerçekleştirir.

KÖK HÜCRE Tedavisi SVF Tedavisi, spor yaralanmalarının yanı sıra eklemleri zorlamaktan ve kazalardan kaynaklanan eklem hasarları, menisküs yırtığı, kıkırdak hasarı, bağ doku ve ligament yırtıkları, kas -adale -tendon yırtıkları ve kapanmayan diyabetik yara tedavisinde uygulanır

SVF (Stromal Vasküler Fraction) üretilebilmesi için hastadan 1 su bardağı (yani 50-200 cc) arasında yağ dokusu alınması gerekir. Bunun için özel kanüller kullanılarak, lokal anestezi altında, steril şartlarda estetik cerrahi uzmanı tarafından karın, bel veya kalçadan lipoaspirasyon yöntemi ile yeteri miktarda cilt altı yağ dokusu (adipoz doku) alınır. Alınan yağ miktarı vücut yapısına göre oldukça az miktarda olduğundan hastada estetik bir sorun yaratmaz.

Alınan bu yağ dokusu laboratuarda belirli tıbbi işlemlerden geçirilerek kök hücrelerden zengin SVF (Stromal Vasküler Fraction) sıvısına ayrıştırılır. İşlem sonunda yaklaşık 10 cc kök hücreden zengin, yoğunlaştırılmış SVF sıvısı elde edilir. Elde edilen kök hücreden zengin SVF sıvısı tekrar injeksiyon yöntemi ile uzman doktor tarafından kişinin tedavi gerektiren eklem bölgesine uygulanır. Hastanın sadece kendi yağ dokusundan alınan kendi hücreleri kullanıldığı için herhangi bir allerji veya red edilme riski yoktur. 

KÖK HÜCRE  SVF Tedavisi ile spor yaralanmaları, menisküs yırtığı, kıkırdak,  ligament yırtığı, bağ yırtılması ve yaralanması, tendon hasarı, kıkırdak hasarı, kıkırdak yenilenmesi ve tamiri, eklem yaralanması, eklem hasarı, diz kireçlenmesi tedavisi, kalça kireçlenmesi tedavisi, omuz kireçlenmesi tedavisi,  menisküs tedavisi, femur başı avasküler nekroz tedavisi başarı ile yapılabilmektedir.