• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Diz Kireçlenmesine Kök Hücre Tedavisi, Dize Kök Hücre Tedavisi, Kalçaya Kök Hücre Tedavisi, Avasküler Nekroz Kök Hücre Tedavisi, Menisküs Kök Hücre Tedavisi, Diz Kireçlenmesi Tedavisi, Avasküler Nekroz Tedavisi, Menisküs Tedavisi, Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

 Kök Hücre ile Diz ve Kalça Eklemi Tedavisi

Kök hücre ile eklem tedavisi sağlık alanında gelişen teknolojiler sayesinde her alanda kendini göstermekte ve hastalar için yeni tedavilerin sunulmasına imkan veriyor. Özellikle, kök hücre tedavileri tıbbın bir çok alanında hastaların  tedavisinde etkin çözümler sunmaktadır. 

Kök hücre; en basit anlatımıyla cilt, bağ dokusu, kas vb. gibi özelleşmiş başka hücrelere farklılaşabilen, yenileştirici, onarıcı, gençleştirici hücrelerdir. Kendini yenileme yeteneğine sahip olan, bütün doku ve organları oluşturan ana hücre türleridir. 

Yetişkinlerdeki hücre ve dokuların yenilenmesi ve onarımı kök hücrelerle sağlanır. Kök hücre ile tedavinin amacı, zenginleştirilmiş kök hücrelerin tedavi edilmek istenen dokuya enjekte edilerek o dokudaki onarım ve  yenilenme sağlanır.

Özellikle eklem tedavilerinde, diz ve kalça kireçlenme tedavilerinde, kıkırdak hasarı ve menisküs tedavisinde kök hücreler  sıklıkla kullanılmaktadır.  

Diz, kalça gibi eklemlerde bulunan kıkırdak dokusunda yaşla birlikte aşınma, yıpranmaya bağlı aşırı hasar gelişebilmekte, eklemlerde ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olabiliyor.

Kök Hücre ile Eklem Tedavisi

Diz ve kalçada oluşan eklem kireçlenmesi ve kıkırdak hasarı, yaş almaya bağlı olarak eklemlerin aşınmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Eklem kireçlenmesi; diz, kalça gibi eklemlerdeki kıkırdak dokusunun yaş ile birlikte büyük ölçüde yıpranması veya harap olması, ayrıca eklemleri kayganlaştıran eklem içi sıvısının azalması sonucu oluşmaktadır. Genellikle yaşlanmayla birlikte olan eklem kireçlenmesi özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde ve en çok diz ve kalça eklemlerinde görülmektedir. 

Eklem kıkırdağında hasarı gidermek, iyileştirmek, tedavi etmek üzere geliştirilen en son tedavi ise eklem içerisine yağ dokusundan elde edilen, kök hücreden zengin SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon) sıvı injeksiyonu tedavisidir. Kök hücre SVF tedavisi çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile rejenatif (yenileştirici) onarıcı hücreler içerir. Kök hücre ile eklem tedavisi ve kök hücre ile kireçlenme tedavisi  ile  eklem rahatsızlıklarının ilerleyişini durdurup tedavi eder, kıkırdak ve bağ dokuyu iyileştirmek mümkün olabiliyor. Tedavi sonrası eklemlerde oluşan ağrı sorunu ve yürüme sıkıntısı ortadan kalkar. Bu da hastanın yaşam kalitesini doğrudan yükseltir. Kök hücre tedavisi eklem rahatsızlıkları kadar diz ağrıları, menisküs, spor yaralanmaları, bağ yırtılması, tendon hasarı gibi durumlarda da kullanılır. 

Kök hücre tedavisindeki yenilikler ile, diz ve kalça eklemi kireçlenmelerinde kıkırdak dokusu tamamen bozulmadan, ameliyatsız bir şekilde onu yenileyip, gençleştirerek osteoartrit yani eklem kireçlenmesi rahatsızlıklarının önüne geçebilmek mümkün olabilmektedir.  

Kök hücre tedavileri diz ve eklem protezlerine alternatif bir tedavi yöntemi olabiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda kendi yağ dokumuzdan elden edilen kök hücreler ile gerçekleştirilen dize kök hücre tedavisinin hastalarda diz ağrısını önemli ölçüde iyileştirdiği görülüyor. Hastanın kendi yağ dokusundan ayrıştırılan kök hücreleri ile gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi yarım gün sürüyor. Alerji, enfeksiyon ve bulaşıcı hastalık riski de taşımayan kök hücre tedavisi sonrası yürüyerek evine dönüyor ve günlük hayatına devam ediyor.  Diz ve kalça kireçlenmesinde kök hücre tedavisi sonrası hasta aynı gün rahatlıkla evine dönebilmektedir.

Kök Hücre ile Eklem Tedavisi ile diz, kalça, omuz eklemi kireçlenmesi (osteoartrit, artroz), kıkırdak hasarı, zedelenmesi, aşınması, kıkırdak yenilenmesi ve tamiri, eklem hasarı, eklem yaralanması, diz ağrıları, spor yaralanmaları, menisküs, ligament yırtığı, bağ yırtılması ve yaralanması, tendon hasarı, femur başı avasküler nekrozu başarı ile tedavi edilebilmektedir. Dize kök hücre tedavisi ve kalçaya kök hücre  tedavisi ile ağrıları giderip, daha aktif bir yaşam kalitesine ve hareket serbestliğine kavuşabilmek mümkündür.