• Hakkı Yeten cad. No:13, Fulya Terrace Center, C2 blok, Kat:14, D:93, Fulya, Şişli, İstanbul
  • +90 (554) 638 29 00
  • yukselbukusoglu@gmail.com

Diz Kireçlenmesine Kök Hücre Tedavisi, Dize Kök Hücre Tedavisi, Kalçaya Kök Hücre Tedavisi, Avasküler Nekroz Kök Hücre Tedavisi, Menisküs Kök Hücre Tedavisi, Diz Kireçlenmesi Tedavisi, Avasküler Nekroz Tedavisi, Menisküs Tedavisi, Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

Menisküs Kök Hücre Tedavisi 

Menis kök Hücre Tedavisi gelişsen tıp teknolojisi ile birlikte gümüzde menisküs tedavisi için son derece başarışı sonuçalr vermektedir.

Menisküs, dizlerde kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında bir yastık görevi gören hilal şeklinde bir kıkırdak parçasıdır. Sürekli hareket eden kemikleri aşınmaya ve yıpranmaya karşı korur.: menisküs yırtığı, dizde sıklıkla meydana gelen, ağrılı, hareketleri kısıtlayıcı kıkırdak yaralanması türüne verilen bir isimdir. Menisküsün yırtılması, dizlerin hareketleri engelleyebilen, dizin kilitlenmesine ve şişliğie neden neden olan, son derece ağrılı bir durum oluşturabilir.

Diz eklemini için temel bir bileşen olarak menisküs damardan yoksun olması ve yalnızca eklem sıvısından beslenebilmesi nedeni ile yaralanmalardan sonucu oluşan yırtık ve hasarlardan sonra kendi kendini iyileştirme yeteneğine çok fazla sahip değildir.

Menisküs veya ön çapraz bağ yırtığı olan hastaların %50'sinin 10-20 yıl içinde osteoartrit yani eklem kireçlenmesi gibi eklem kıkırdağının hasarı ile giden dejeneratif rahatsızlıklara neden olabileceği iddia edilmektedir. Menisküs hasarı ve yırtığı nedeniyle menisküsün tamamen çıkarılması operasyonu olan menisektomi operasyonu geçiren hastalarda osteoartrit yani diz eklem kireçlenmesi görülme sıklığının 7 kata kadar artacağı tahmin edilmektedir .

Menisküslerin yokluğunda uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki eklem yüzleri tam uyumlu olmadığı için eklem içindeki bazı noktalarda yük aşırı derecede artacak ve diğer noktalara yük dağıtılamayacaktır. Bu durumda yük binen bölgelerde eklem aşınması ve kıkırdak problemleri kaçınılmaz olarak artacaktır. Söz konusu nedenlerle diz eklemleri açısından menisküslerin tam olarak işlevselliğini koruması son derece önemlidir. Bu nedenle menisküs yaralanmaları, yırtıkları ve buna bağlı diz eklem kireçlenmesi son derece önemli bir sağlık sorunudur.

Son yıllarda kök hücre tedavileri eklem kireçlenmeleri, femur başı osteonekrozu ve intervertebral disk dejenerasyonu hastalığı gibi kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisi yanı sıra menisküs yırtıklarının, hasarının tedavisinde büyük ilerlemeler sağlamıştır . Yapılan bilimsel çalışmalar kök hücreler ile yapılan menisküs tedavisi gibi tedavi yöntemlerinin sadece menisküs hücrelerine doğrudan farklılaşmakla kalmadığını, aynı zamanda biyoaktif faktör aracıları olarak da işlev gördüğünü göstermektedir. Bu çalışmalarda mezenkimal kök hücrelerin en çok menisküs yaralanmalarının tedavisi yanı sıra antienflamatuar ve e immünomodülatör olarak da son derece faydalı etkiler gösterdiğini belirtmektedir.

Özetle, menisküs kök hücre tedavisi menisküs problemerinde son derece faydalı olabilmektedri. Eklem içerisine enjekte edilen kök hücreler sadece menisküs hücrelerine doğrudan farklılaşmakla kalmaz, aynı zamanda menisküs onarımını önemli ölçüde kolaylaştıran rejeneratif bir ortam oluşturmak için biyoaktif faktör aracıları olarak hizmet edebilmektedir.

Son 5 yılda yayınlanan klinik çalışmalar menisküs yırtıklarını onarmak, menisküs tedavisi için kök hücreler ile yapılan tedavilerin son derece başarılı sonuçlar verdiğini göstermiştir. Tedavi edilen hastaların çoğu, diz eklemi hareketleri ve fonksiyonlarında iyileşme ve ağrıda ciddi derece azalma olduğunu belirtmektedir. Sonuç olarak klinik çalışmalar, kök hücre tedavisinin kendine özgü avantajları ile menisküs yaralanmalarını onarmak için son derece başarılı bir tedavi seçeneği olabileceğini göstermektedir. Menisküs yaralanması, yırtığı ve hasarı olan hastalarda kök hücre tedavisi operasyon gerektirmeden son derece başarılı sonuçlar veren bir tedavi şeçeneği olarak değerlendirlmektedir.

Kök Hücre ile Eklem Tedavisi ile diz kireçlenemesi tedavisi, kalça kireçlenemsi tedavisi, omuzi kireçlenmesi tedavisi, kıkırdak hasarı, zedelenmesi, aşınması, kıkırdak yenilenmesi ve tamiri, eklem hasarı, eklem yaralanması, diz ağrıları, spor yaralanmaları, menisküs, ligament yırtığı, bağ yırtılması ve yaralanması, tendon hasarı, femur başı avasküler nekrozu başarı ile tedavi edilebilmektedir. Dize kök hücre tedavisi ve kalçaya kök hücre  tedavisi ile ağrıları giderip, daha aktif bir yaşam kalitesine ve hareket serbestliğine kavuşabilmek mümkündür.